علت نشتی لباسشویی چیست؟ به همراه راه‌حل‌هایی برای رفع مشکل

نشتی لباسشویی

نشتی ماشین لباسشویی یکی از اتفاقات رایجی است که در حین کار دستگاه ممکن است با آن موجه شوید. دلایلی زیادی برای نشتی لباسشویی وجود دارد اما رایج‌ترین آن‌ها شل شدن شیلنگ‌های آب ورودی و شیلنگ تخلیه یا  آسیب دیدن پمپ، درب و سوئیچ دستگاه است. ما در ادامه به طور مفصل در مورد علت نشتی لباسشویی و نحوه رفع مشکل صحبت کرده‌ایم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

علت نشتی لباسشویی چیست؟

اگر به تازگی متوجه نشتی ماشین لباسشویی خود شده‌اید، نگران نشوید. خوشبختانه نشتی لباسشویی در بیشتر موارد قابل حل بوده و حتی خودتان نیز می‌توانید مشکل را رفع کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که ماشین لباسشویی را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. سپس از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید و شیرهای آب ورودی را ببندید. پس از آن می‌توانید علت آب نشتی ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید. ما در زیر رایج‌ترین دلایل نشتی ماشین لباسشویی را توضیح داده‌ایم:

1) شل شدن شیر یا شیلنگ‌های ورودی آب

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که شیرهای ورودی آب که روی دیوار پشتی یا کنار ماشین لباسشویی قرار گرفته‌اند را بررسی کنید. این شیرها دقیقا شبیه به شیرهای فلزی معمولی هستند که اغلب بر روی دستگیره یکی رنگ قرمز و بر روی دستگیره دیگری رنگ آبی برای نشان دادن آب سرد و گرم طراحی می‌شود. اگر شیر آب خیس باشد، احتمالا اتصالات آن شل شده است. اما اگر شیر آب خشک بود، باید شیلنگ‌ها را بررسی کنید.  محتمل‌ترین گزینه نیز برای نشتی آب همین شیلنگ‌ها است که شیرها را به ماشین لباسشویی متصل می‌کند. نشتی شیلنگ ماشین لباسشویی منجر به هدر رفت آب و کثیف شدن محیط شود.

2) آسیب به شیلنگ‌ تخلیه

گاها نیز علت نشتی لباسشویی بخاطر شیلنگ تخلیه است که اغلب پایین‌تر از شیلنگ‌های ورودی آب سرد و گرم قرار می‌گیرد. برای یافتن شیلنگ تخلیه به دنبال شیلنگ سومی باشید که به بیرون از ماشین لباسشویی شما منتهی می شود. اگر شیلنگ یا لوله تخلیه آسیب دیده باشد، می‌تواند منبع نشتی باشد. پس شیلنگ را از لحاظ نشتی بررسی کنید. البته ممکن است مشکل بخاطر گرفتگی شیلنگ تخلیه نیز باشد که باید آن را نیز بررسی نمایید.

3) آسیب به شیلنگ‌های داخلی

برای بررسی بیشتر، ممکن است لازم باشد ماشین لباسشویی خود را باز کنید تا شیلنگ‌ها و اجزای داخلی آن را بررسی کنید. در داخل ماشین لباسشویی شما چندین شیلنگ وجود دارد که به دیگ منتهی می‌شوند. این شیلنگ‌ها ممکن است آسیب دیده یا شل شده باشند و باعث نشت ماشین لباسشویی از پایین شوند. شما خودتان می‌توانید شیلنگ‌های ورودی آب یا تخلیه را تعویض کنید. اگر در مورد نحوه انجام این کار مطمئن نیستید، بهتر است که با مشاوران ما تماس بگیرید. خوشبختانه امکان رفع هر گونه نشتی ماشین لباسشویی در مجموعه‌ی شهر تعمیر وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید فقط با چند کلیک درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی تان را ثبت کنید.

4) شکسته شدن پمپ تخلیه

گاها علت نشتی لباسشویی بخاطر شکستگی پمپ تخلیه است. پمپ تخلیه همان قطعه‌ای است که مسئول مکیدن آب کثیف از مخزن لباسشویی شما و انتقال آن به لوله فاضلاب می‌باشد. در صورتی که پمپ تخلیه خراب یا شکسته شده باشد، می‌تواند منجر به نشتی ماشین لباسشویی شود. توجه کنید که ممکن است پمپ تخلیه سالم باشد و فقط یکی از شیلنگ‌های آن جدا شده باشد.

5) مشکلات مرتبط با درب

برای لباسشویی‌های درب جلو، گاهی اوقات نشتی از درب آن است. اگر درب به درستی بسته نشود، ممکن است ماشین لباسشویی شما نشت کند. معمولا تمامی لباسشویی‌ها دارای حلقه پلاستیکی تا شده در درب خود هستند که مانع خروج آب در حین کار دستگاه می‌شود. اگر پلاستیک درب آسیب دیده باشد یا هر یک از گیره‌های فنری آن شل شده باشند، ممکن است در طول چرخه شستشو شاهد نشت آب از درب باشید.

6) خراب بودن سوئیچ سطح آب

سوئیچ قطعه‌ای است که به ماشین لباسشویی شما می‌گوید که با چه مقدار آب پر شود و چه زمانی متوقف گردد. بنابراین اگر سوئیچ سطح آب لباسشویی شما خراب شود، مخزن لباسشویی ممکن است بیش از حد پر شود و منجر به نشتی گردد.

7) معیوب بودن درام ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی درب جلو دارای درام داخلی و خارجی هستند که اغلب به صورت دو تکه ساخته شده و به هم متصل می‌شود. درام در واقع همان دیگ استوانه‌ای شکلی است که دارای سوراخ‌های زیادی می‌باشد و امکان ورود و خروج آب را فراهم می‌کند. این درزها ممکن است علت نشتی لباسشویی باشند و نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشند.

8) استفاده بیش از حد از مواد شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده یکی دیگر از دلایلی است که ممکن است باعث نشتی ماشین لباسشویی شود. در صورت وجود کف زیاد در ماشین لباسشویی ممکن است ماشین از پشت نشت کند. پس همیشه از مقادر مشخصی مواد شوینده برای جلوگیری از ایجاد کف بیش از حد استفاده کنید.

9) بارگیری بیش از حد

نشتی همچنین ممکن است ناشی از بارگیری بیش از حد یا خارج از تعادل ماشین لباسشویی باشد. حجم بارهایی را که می‌شویید را کاهش دهید و مراقب نشتی بیشتر باشید.

راه‌حل‌هایی برای رفع نشتی لباسشویی

نشتی لباسشویی

گاهی اوقات تشخیص نشت آب دشوار است و ممکن است آب در یک مکان ظاهر شود، اما نشتی مربوط به جای دیگری باشد. برای تشخیص علت، شما باید ماشین لباسشویی را روی سطحی صاف قرار داده و از برق جدا کنید. پس از تشخیص می‌توانید برای رفع نشتی لباسشویی اقدام کنید. توجه کنید که در قدم اول باید لباسشویی را خاموش کنید و آن را از برق جدا کرده و شیرها را ببندید. سپس راه‌حل‌هایی که در ادامه به آن پرداخته‌ایم را امتحان کنید.

با این حال اگر آشنایی با پروسه‌ی تعمیر لباسشویی ندارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید. امکان تعمیر انواع مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی در مجموعه‌ی شهر تعمیر وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید فقط با چند کلیک درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی تان را ثبت کنید. تمامی همکاران ما در مجموعه‌ی “شهر تعمیر” دارای تجارب بالایی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی هستند و هدف ما ارائه‌ی خدمات باکیفیت با هزینه مناسب جهت حفظ راحتی و آسایش شما می‌باشد. شما می‌توانید تعمیر لبایشویی آاگ، بوش، پاکشوما، ال جی، سامسونگ و دیگر برندهای موجود در بازار را به کارشناسان ما بسپارید. هر زمانی که نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی داشتید، فقط کافیست که فرم درخواست تعمیرات را پر کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

1) مهره شلنگ‌ها را سفت یا تعویض کنید.

معمولا شیلنگ ورودی آب سرد و گرم و همینطور شیلنگ تخلیه دارای مهره‌های برای اتصال هستند. اگر مهره شیلنگ شل یا خراب شده باشد، می‌تواند منجر به نشتی لباسشویی شود. مطمئن شوید که مهره‌ها محکم وصل شده‌اند و شل نیستند.

2) پلاستیک دور درب ماشین لباسشویی را تعویض کنید.

اگر ماشین لباسشویی شما در طول چرخه آبکشی نشتی دارد، ممکن است مشکل از پلاستیک دور درب آن باشد. از آنجایی که تعویض پلاستیک دور درب ماشین لباسشویی نیاز به تخصص دارد، بهتر است که با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

3) مطمئن شوید که ماشین لباسشویی شما به درستی تراز شده است.

ماشین لباسشویی شما در صورت عدم تعادل می‌تواند در حین تکان دادن لباس‌ها به شدت لرزیده و باعث ریختن آب روی زمین شود. پایه‌های ماشین لباسشویی را تنظیم کنید یا برای مدل‌های قدیمی‌تر وبدون پایه، پدهای ضد لرزش تهیه نمایید.

4) کوپلر را تعویض کنید.

اگر ماشین لباسشویی شما تخلیه نمی‌کند یا وقتی شستشوی لباس‌ها به پایان می‌رسید، لباس‌های شما هنوز خیس هستند، یا ماشین از پایین نشتی داشته باشد، احتمالا مشکل از کوپلر است. کوپلر بین درام ماشین لباسشویی و موتور قرار دارد و تعویض آن راحت است. اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید خودتان اینکار را انجام دهید می‌توانید برای تعمیر لباسشویی درخواست‌تان را ثبت کنید تا با ارسال تعمیرکار متخصص مشکل دستگاه بررسی و رفع شود.

5) پمپ آب را تعویض کنید.

پمپ آب معیوب در ماشین لباسشویی یکی از دلایل رایج نشتی از زیر لباسشویی است. با بررسی رطوبت در ناحیه زیر پمپ می‌توانید متوجه شوید که مشکل از پمپ آب است یا نه. شل بودن مهره شلنگ یا نشتی شلنگ در نزدیکی پمپ نیز ممکن است علت بروز مشکل باشد. بنابراین به دنبال علائم رطوبت در این قسمت بگردید و بررسی کنید که آیا شلنگ پمپ به درستی وصل شده است یا نه. توجه کنید که فیلتر پمپ آب باید هر سه ماه یکبار تمیز شود تا از گرفتگی و نشتی آن جلوگیری گردد. در صورت لزوم، برای کمک به تعویض پمپ، با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید. با ثبت درخواست، تعمیرکار متخصص ماشین لباسشویی شهر تعمیر برای شما فرستاده خواهد شد.

6) شیلنگ های ورودی را تعویض کنید.

شیلنگ‌های ورودی آسیب دیده، زنگ زده یا شکسته را تعویض کنید. کافیست شیلنگ‌های قدیمی را از شیرهای ورودی و ماشین لباسشویی جدا کنید و شیلنگ‌های جدید را جایگزین نمایید. مطمئن شوید که از شیلنگ آب گرم در اتصالات آب گرم و شیلنگ آب سرد در اتصالات آب سرد استفاده می‌کنید.

سخن پایانی

خوشبختانه بیشتر دلایل نشتی لباسشویی قابل حل بوده و با کمترین هزینه می‌توانید دوباره ماشین لباسشویی را تعمیر کنید. حتی در بیشتر مواقع خودتان نیز می‌توانید علت نشتی ماشین لباسشویی را کشف کنید و آن را رفع نمایید. با این حال اگر نیاز به تعمیرکار لباسشویی داشته باشید، می‌توانید درخواست خود را در سایت ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند. اگر سوالی در مورد نشتی لباسشویی و نحوه رفع آن داشته باشید، می‌توانید در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *