9 علت نچرخیدن ماشین لباسشویی و راه‌حل‌های کاربردی برای رفع آن‌ها

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی

نچرخیدن ماشین لباسشویی چیز غیرمعمولی نیست و ممکن است هر خانواده‌ای با این مشکل مواجه شود. این مشکل به دلایل متعددی از جمله انسداد پمپ یا شیلنگ تخلیه، بسته نبودن درب لباسشویی و یا مشکلات جدی مثل آسیب رسیدن به موتور رخ می‌دهد اما خوشبختانه در بیشتر موارد همگی این مشکلات قابل تعمیر بوده و در کمترین زمان می‌توانید ماشین لباسشویی خود را دوباره راه‌اندازی کنید. ما در این مطلب از وبلاگ شهر تعمیر هر آنچه که باید در مورد علت نچرخیدن ماشین لباسشویی بدانید را پوشش داده‌ایم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی چیست؟

در زیر لیستی از رایج‌ترین دلایل ماشین لباسشویی را مشاهده می‌کنید. حتما قبل از تماس با تعمیرکار ماشین لباسشویی در مورد علت بروز مشکل اطلاعات کافی را بدست آورید. توجه کنید که گاها مشکل بخاطر ایرادی جزئی بوده و به این معنی نیست که لباسشویی شما خراب شده است.

1) اتصالات برق قطع شده است.

گاهی اوقات ماشین لباسشویی در طول چرخه از برق جدا می‌شود. اگر ماشین لباسشویی شما در اواسط چرخه‌ی شستشو از کار افتاد، بررسی کنید که به برق متصل باشد. شما می‌توانید با وصل کردن دوباره برق مشکل را حل کنید. همچنین ممکن است مشکل از کلید برق یا همان مدارشکن باشد. اگر بعد از رفع این موارد، همچنان ماشین لباسشویی شما نچرخد، ممکن است مشکلات داخلی دلیل آن باشند.

2) پمپ یا شیلنگ تخلیه مسدود شده است.

یکی از رایج‌ترین علت نچرخیدن ماشین لباسشویی مسدود شدن پمپ تخلیه است که اجازه نمی‌دهد ماشین لباسشویی به طور کامل تخلیه شود. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی در لوله خروجی گیر کند و از جریان ثابت آب به داخل و خارج دستگاه جلوگیری نماید. علت انسداد می‌تواند بخاطر پرزها یا هر آیتم کوچک مانند سکه یا سنجاق سر باشد. برای رفع مشکل شما باید فیلتر پمپ تخلیه را برای هر گونه هرگونه پرز، پارچه، سیم، پیچ، میخ و غیره بررسی کنید. همچنین مشکل می‌تواند بخاطر پیچ‌خوردگی در شیلنگ تخلیه باشد که از تخلیه مناسب آب جلوگیری می‌کند.

3) لباس‌ها به طور ناهموار در درام پخش شده است.

توزیع نابرابر لباس‌ها در درام شاید موضوع زیادی مهمی برای شما بنظر نرسد اما می‌تواند علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شما باشد. اگر درام بیش از حد یا به صورت نامتعادل پر شود، ممکن است به دستگاه فشار وارد کند و احتمال آسیب به ماشین لباسشویی وجود دارد. ساده ترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل این است که مطمئن شوید ماشین لباسشویی خود را بیش از حد پر نکرده‌اید، یا اگر وسایل بزرگ و سنگین مثل پتو و قالیچه برای شستشو به دیگ اضافه کرده‌اید، قطعات کوچکتر را برای متعادل کردن بار در کنار آن قرار دهید. به این ترتیب لباس‌ها به طور یکنواخت در درام پخش خواهند شد.

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی
علت نچرخیدن ماشین لباسشویی

4) ماشین لباسشویی تراز نیست.

یکی دیگر از دلایلی و علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی مربوط به تراز نبودن دستگاه است. معمولا زمانی که دستگاه تراز نباشد، هنگام تلاش برای چرخش، صدای بسیار بلندی ایجاد می‌کند و می‌لرزد. شما می‌توانید برای تست این موضوع یک تراز روی دستگاه خود قرار دهید تا مطمئن شوید که درام به یک طرف متمایل نشده است.

5) درب ماشین لباسشویی بسته نشده است.

حتما در مورد بسته بودن درب ماشین لباسشویی خود اطمینان حاصل کنید. اطراب درب را برای هر چیزی که ممکن است گیر کند و مانع بسته شدن در شود، بررسی نمایید. همینطور ممکن است مشکل از سنسور درب ماشین لباسشویی باشد و همین علت نچرخیدن ماشین لباسشویی باشد.

6) از مواد شوینده بیش از حد استفاده کرده‌اید.

یکی از باورهای رایجی که در مورد استفاده از صابون یا مواد شوینده در ماشین‌های لباسشویی وجود دارد، این است که هرچقدر مقدار آن زیاد باشد، به پاک کردن کامل لکه‌ها از روی لباس کمک می‌کند. اما این در حالی است که استفاده بیش از حد از مواد شوینده می‌تواند به موتور ماشین لباسشویی آسیب برساند. همینطور ممکن است باعث شود که ماشین لباسشویی و خشک کن آن نچرخد. شما باید از شوینده مناسب ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. همینطور از استفاده بیش از حد مواد شوینده خودداری نمایید.

7) اتصالات موتور فرسوده شده‌اند.

گاهی اوقات اتصالات موتور به درام فرسوده می‌شوند و همین علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌باشد. به این معنی که دستگاه با آب پر و تخلیه می شود، اما خود درام نمی‌تواند بچرخد و لباس‌های شما به طور موثر تمیز نمی‌شوند. از آنجایی که این مشکلات ممکن است باعث آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی شود، پس حتما تعمیر آن را جدی بگیرید. در اینصورت بهتر است برای تعمیر لباسشویی درخواست‌تان را ثبت کنید تا با ارسال تعمیرکار متخصص مشکل دستگاه بررسی و رفع شود.

8) تسمه ماشین لباسشویی آسیب دیده است.

گاهی اوقات نیز ساییدگی یا پاره شدن تسمه ممکن است علت نچرخیدن ماشین لباسشویی است. اگر موتور به درستی نمی‌چرخد، ممکن است نیاز به تعویض تسمه یا سایر اجزای ماشین لباسشویی داشته باشید.

9) سایر مشکلات فنی

بعضا نیز مشکل بخاطر خرابی کنترل‌های الکتریکی، پمپ‌ها، موتور یا سایر اجزای دستگاه است. مثلا شما زمانیکه ماشین لباسشویی خود را بیش از حد بار کنید، ممکن است ماشین لباسشویی شما تکان نخورد یا نچرخد. در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که کوپلینگ موتور از کار افتاده یا شکسته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

یکی دیگر از دلایلی که ماشین لباسشویی شما نه تکان می‌خورد و نه می‌چرخد این است که تسمه درایو شما آسیب دیده است. راه حل این است که پشت ماشین لباسشویی را بردارید و آن را چک کنید. حتما راهنمای ماشین لباسشویی خود را برای دستورالعمل‌های خاص دستگاه خود در مورد نحوه بررسی تسمه درایو بخوانید. در هر یکی از موارد بالا باید با تعمیرکار لباسشویی تماس بگیرید. خوشبختانه امکان رفع هر گونه مشکل ماشین لباسشویی در مجموعه‌ی شهر تعمیر وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید فقط با چند کلیک درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی تان را ثبت کنید.

چه زمانی باید با تعمیرکار ماشین لباسشویی تماس بگیریم؟

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی
علت نچرخیدن ماشین لباسشویی

با اینکه برخی از مشکلات بالا توسط خودتان قابل تعمیر است اما در برخی موارد جدی حتما باید با تعمیرکار ماشین لباسشویی تماس بگیرید. به عنوان مثال اگر از ماشین لباسشویی شما بوی سوختن می‌دهد با صدای جدیدی تولید می‌کند، حتما با کارشناسان ما در شهر تعمیر تماس حاصل نمایید. همینطور اگر رطوبت بیش از حد در اطراف دستگاه شما ظاهر شده است، می‌تواند نشانه نشتی باشد. شاید در ابتدا نشتی زیاد نباشد، اماممکن است در طول روزهای آینده با مشکلات بیشتری مواجه شوید. علاوه بر این در صورت لرزش یا تکان‌های شدید ماشین لباسشویی نیز باید آن را جدی بگیرید.

اگر شما آشنایی با پروسه‌ی تعمیر لباسشویی ندارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید. امکان تعمیر انواع مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی در مجموعه‌ی شهر تعمیر وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید فقط با چند کلیک درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی تان را ثبت کنید. تمامی همکاران ما در مجموعه‌ی “شهر تعمیر” دارای تجارب بالایی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی هستند و هدف ما ارائه‌ی خدمات باکیفیت با هزینه مناسب جهت حفظ راحتی و آسایش شما می‌باشد. شما می‌توانید تعمیر لبایشویی آاگ، بوش، پاکشوما، ال جی، سامسونگ و دیگر برندهای موجود در بازار را به کارشناسان ما بسپارید. هر زمانی که نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی داشتید، فقط کافیست که فرم درخواست تعمیرات را پر کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

سخن پایانی

خوشبختانه بیشتر علت نچرخیدن ماشین لباسشویی قابل حل بوده و با کمترین هزینه می‌توانید ماشین لباسشویی را تعمیر کنید. حتی در بیشتر مواقع خودتان نیز می‌توانید علت کار نکردن لباسشویی را کشف کنید و آن را رفع نمایید. با این حال اگر نیاز به تعمیرکار لباسشویی داشته باشید، می‌توانید درخواست خود را در سایت ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند. اگر سوالی در مورد خشک نکردن ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن داشته باشید، می‌توانید در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *