6 علت خشک نکردن لباسشویی و راه‌حل‌های کاربردی برای رفع آن‌ها

علت خشک نکردن لباسشویی

اگر شما ماشین لباسشویی خود را روی چرخه شستشو، آبکشی و خشک کن تنظیم کرده باشید، انتظار دارید که لباس‌های‌تان مثل همیشه خشک و بدون رطوبت خارج شوند. اما با این حال ممکن است لباس‌های خود را مرطوب‌تر از حد معمول از ماشین لباسشویی خارج کنید. چنین شرایطی ممکن است ناشی از وجود مشکلی باشد. علت کار نکردن خشک کن لباسشویی گاها بخاطر انتخاب اشتباه چرخه شستشو یا حجم بالای لباس می‌باشد و حتی خودتان نیز می‌توانید مشکل را حل کنید. ما در این مطلب از وبلاگ شهر تعمیر علت خشک نکردن لباسشویی را بررسی کرده‌ایم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ماشین لباسشویی چگونه لباس‌ها را خشک می‌کند؟

برای اینکه بفهمیم علت کار نکردن خشک کن لباسشویی چیست ابتدا باید با نحوه‌ی عملکرد آن آشنا باشیم. خشک‌کن لباسشویی همانند خشک‌‌کن‌های معمولی از هیتر برای تبدیل آب اضافی لباس‌ها به بخار استفاده می‌کند. در واقع یک عنصر گرم‌کننده در لباسشویی، هوا را گرم می‌کند و از رطوبت لباس‌ها بخار ایجاد می‌نماید. سپس این بخار از طریق فن و دریچه به داخل واحد چگالش رانده می‌شود. از آنجایی که برای تبدیل مجدد بخار به مایع، کندانسور باید سرد باشد، ماشین لباسشویی برای خنک کردن کندانسور از ورودی آب سرد استفاده می‌کند و آن را از طریق کندانسور به پایین انتقال می‌دهد. سپس این آب به پایین ماشین لباسشویی منتقل شده و در آنجا پمپاژ می‌شود.

زمانی که ماشین لباسشویی را روی چرخه شستشو و آبکشی تنظیم کنید، لباسشویی به صورت استاندارد عمل می‌کند. اما زمانی که روی خشک‌کن  تنظیم کرده باشید، دستگاه پس از شستشو به چرخاندن درام ادامه می‌دهد تا هوای گرم از آن عبور کند و همانند روشی که گفتیم لباس‌ها راخشک کند. توجه کنید که عمر لباسشویی‌ها یک دهه است اما شما نباید برای تعویض آن عجله کنید. در بسیاری از موارد علت کار نکردن خشک کن لباسشویی قابل تعمیر بوده و با هزینه کم می‌توانید مشکل را رفع نمایید. گاهی اوقات تشخیص علت خشک نکردن ماشین لباسشویی دشوار است و ممکن است نیاز به تعمیرکار حرفه‌ای باشد.

اگر شما آشنایی با پروسه‌ی تعمیر لباسشویی ندارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید. امکان تعمیر انواع مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی در مجموعه‌ی شهر تعمیر وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید فقط با چند کلیک درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی تان را ثبت کنید. تمامی همکاران ما در مجموعه‌ی “شهر تعمیر” دارای تجارب بالایی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی هستند و هدف ما ارائه‌ی خدمات باکیفیت با هزینه مناسب جهت حفظ راحتی و آسایش شما می‌باشد. شما می‌توانید تعمیر لبایشویی آاگ، بوش، پاکشوما، ال جی، سامسونگ و دیگر برندهای موجود در بازار را به کارشناسان ما بسپارید. هر زمانی که نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی داشتید، فقط کافیست که فرم درخواست تعمیرات را پر کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

علت خشک نکردن لباسشویی
علت خشک نکردن لباسشویی

در زیر لیستی از رایج‌ترین علت کار نکردن خشک کن لباسشویی را مشاهده می‌کنید. توجه کنید که گاها مشکل بخاطر ایرادی جزئی بوده و به این معنی نیست که لباسشویی شما خراب شده است.

علت خشک نکردن لباسشویی و نحوه رفع آن‌ها

دلایل متعددی برای اینکه لباسشویی خشک نمیکنه وجود دارد و حتی برخی از آن‌ها بدون نیاز به تعمیرکار لباسشویی قابل رفع می‌باشند. در زیر لیستی از دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی آورده شده است:

1) چرخه اشتباها انتخاب شده است.

شما باید به تنظیمات برنامه‌های لباسشویی خود مسلط باشید. اول اینکه ماشین‌ لباسشویی برنامه‌های متعددی از جمله شستشوی بدون خشک‌کن را ارائه می‌دهد. اگر برنامه شستشو بدون خشک‌کن را انتخاب کرده باشید، ماشین لباسشویی لباس‌ها را خشک نخواهد کرد. همینطور استفاده از تنظیمات نامناسب برای خشک کردن لباس‌های شسته شده، می‌تواند بر زمان خشک کردن لباس‌ها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر تنظیمات خشک کردن یا چرخه ملایم را برای باری پر از شلوار جین، حوله و ملحفه انتخاب کنید، ممکن است لباس‌های شسته شده مرطوب بیرون بیایند زیرا هوای گرم خیلی کمd را انتخاب کرده‌اید.

به همین خاطر شما باید با تنظیمات خشک کن لباسشویی خود آشنا باشید. برای اطمینان از اینکه حرارت زیاد یا کم را انتخاب نکرده‌اید، به نمادهای لباسشویی خود توجه کنید تا بتوانید بهترین تنظیم خشک‌کن را انتخاب نمایید.

2) مطمئن شوید که حجم لباس‌ها اضافه نیست.

یکی از رایج‌ترین دلایلی که لباس‌ها مرطوب‌تر از حد معمول از ماشین لباسشویی خارج می‌شوند، حجم بالای لباس‎ها در داخل ماشین است. درست است که شما دوست دارید در زمان صرفه‌جویی کنید و تمامی لباس‌ها را در یک چرخه شستشو دهید اما باید بدانید که اینکار می‌تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند. از جمله اینکه ماشین لباسشویی نمی‌تواند به درستی دیگ را بچرخاند و سروصدای زیادی ایجاد خواهد کرد.

همینطور حجم بالای لباس در هر چرخه شستشو باعث می‌شود که لباس‌ها مرطوب‌تر از حد معمول خارج شوند. در واقع وقتی تعداد لباس‌ها زیاد باشد، جریان هوای موردنیاز برای خشک کردن مناسب لباس‌ها کاهش می‌یابد. همین علت خشک نکردن لباسشویی  یا برعکس داغ شدن آن‌ها است. حجم بالای لباس باعث می‌شود خشک کن سخت‌تر کار کند، انرژی بیشتری مصرف شود و زمان خشک کردن افزایش یابد. برای اینکه هیچ وقت با چنین مشکلی مواجه نشوید، سعی کنید بیش از سه چهارم از دیگ را با لباس‌ها پر نکنید.

3) بار لباسشویی نامتعادل است.

اگر در حال شستن وسایل بزرگ مثل پتو در لباسشویی هستید، توجه کنید که ممکن است آن در یک طرف درام جمع شود. اینکار باعث عدم تعادل ماشین لباسشویی شما می‌شود که می‌تواند باعث شود دستگاه به دلایل ایمنی چرخه را متوقف کند. همینطور بار نامتعادل ممکن است آب دیگ را به درستی تخلیه نکند و باعث مرطوب ماندن لباس‌ها شوید. بهتر است که به هنگام شستن وسایل بزرگ، آنها را با البسه کوچکتر ترکیب کنید تا دچار این مشکل نشوید.

4) شلنگ تخلیه مسدود شده است.

گاهی نیز علت خشک نکردن لباسشویی بخاطر مسدود بودن شیلنگ تخلیه است. اگر شیلنگ تخلیه مسدود شده باشد، آب اضافی از ماشین لباسشویی خارج نمی‌شود و لباس‌های شما مرطوب‌تر از حد معمول باقی می‌ماند. شلنگ تخلیه را برای هر گونه پیچ خوردگی، خمیدگی یا انسداد بررسی کنید.

خشک نکردن لباسشویی
علت خشک نکردن لباسشویی

5) فیلتر پمپ تخلیه مسدود شده است.

اگر ماشین لباسشویی شما تمام آب را خارج نمی‌کند و لباس‌ها هنوز خیس هستند، ممکن است پمپ تخلیه با زباله مسدود شده باشد یا احتمالا معیوب باشد. ممکن است جسمِ خارجی در پمپ و داخل فیلترِ تخلیه گیر کرده باشد. فیلتر پمپ تخلیه در پایین دستگاه قرار دارد و پیشنهاد می‌کنیم برای یافتن محل دقیق آن به دفترچه راهنمای لباسشویی خود مراجعه کنید. فیلتر را بردارید و هرگونه پرز، پارچه، سیم، پیچ، میخ و غیره را که ممکن است باعث انسداد شده باشد بررسی کنید.

اگر پمپ را برای جسم خارجی بررسی کردید و هیچ گرفتگی نیافتید، زمان آن است که عملکرد درست پمپ را بررسی کنید. پمپ را برای هرگونه آسیب قابل مشاهده بررسی کنید، پروانه را بچرخانید تا مطمئن شوید که می‌تواند آزادانه بچرخد. اگر پمپ آسیب دیده باشد، باید با تعمیرکار لباسشویی تماس بگیرید. خوشبختانه امکان رفع هر گونه مشکل ماشین لباسشویی در مجموعه‌ی شهر تعمیر وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید فقط با چند کلیک درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی تان را ثبت کنید.

6) تسمه محرک فرسوده شده است.

اگر ماشین لباسشویی شما به طور کامل لباس‌ها را خشک نمی‌کند، ممکن است مشکل از تسمه روی پمپ یا موتور باشد. ماشین‌های لباسشویی از یک تسمه محرک برای چرخاندن درام استفاده می‌کنند. این تسمه بسیار شبیه به تسمه فن اتومبیل است و به مرور زمان ساییده یا کشیده می‌شود. اگر تسمه بیش از حد ساییده یا کشیده شود، شل می‌شود و می‌تواند لیز بخورد یا حتی به طور کامل به موتور یا پمپ بچسبد. اگر تسمه کشیده شود، دیگ لباسشویی را می‌چرخاند اما هنگام تلاش برای تخلیه آب، برای چرخاندن مقدار زیادی از لباس‌ها مشکل خواهد داشت، زیرا زمانی که درام می‌خواهد بچرخد، تسمه خواهد لغزید. به این ترتیب درام را به اندازه کافی نمی‌چرخاند و در نتیجه لباس‌ها پس از تکمیل چرخه شستشو، خیس از ماشین لباسشویی خارج می‌شوند. این یکی از علت خشک نکردن لباسشویی است.

شما باید تسمه را از نظر ساییدگی یا پارگی بررسی کنید و در صورت ساییدگی، ترک خوردگی، کشیده شدن یا هر گونه آسیب آن را تعویض کنید. تعویض تسمه کار نسبتا آسانی است، اما از آنجایی که باید قسمت پشت دستگاه را باز کنید و تمام سیم‎های برق و غیره را در معرض دید قرار دهید، این کار بهتر است که توسط متخصصان آن انجام شود. از آنجایی که این مشکلات ممکن است باعث آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی شود، پس حتما تعمیر آن را جدی بگیرید. در اینصورت بهتر است برای تعمیر لباسشویی درخواست‌تان را ثبت کنید تا با ارسال تعمیرکار متخصص مشکل دستگاه بررسی و رفع شود.

سخن پایانی

خوشبختانه بیشتر علت خشک نکردن لباسشویی قابل حل بوده و با کمترین هزینه می‌توانید دوباره ماشین لباسشویی را تعمیر کنید. حتی در بیشتر مواقع خودتان نیز می‌توانید علت کار نکردن خشک کن لباسشویی را کشف کنید و آن را رفع نمایید. با این حال اگر نیاز به تعمیرکار لباسشویی داشته باشید، می‌توانید درخواست خود را در سایت ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند. اگر سوالی در مورد خشک نکردن ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن داشته باشید، می‌توانید در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *